Kontakta oss

Du hittar Funktionsrätt Göteborg på plan 2 i Dalheimers Hus, Slottsskogsgatan 12, 414 53 Göteborg.

Adress: Slottsskogsgatan 12, 414 53 Göteborg

Telefon: 031-24 03 03

 Mejl: info@funktionsrattgbg.se

Styrelsen

Marianne Fagberg, ordförande

marianne.fagberg@gmail.com

tel 070 930 70 66

Kerstin Arohlén, kassör

kerstin.arohlen@askimsviken.com

Mona Eriksson, ledamot

monadianaeriksson@gmail.com

Håkan Högberg, ledamot

hakan.hogberg@dhr.se

Ingrid Flodhammar, ledamot

flodhammar@hotmail.se

Kjell Emanuelsson, ledamot

kjell.emanuelsson@telia.com

Liljana Trifunovska, ersättare

lilja53@yahoo.se

Julia Swahn, ersättare

xmasina81@gmail.com  

Dennis Bokedal, ersättare

astma-allergi.gbg@telia.com

Personalen

Ippsepp Meyer, kanslichef
tel 031 24 03 03
ippsepp.meyer@funktionsrattgbg.se

Sarah Somehagen, kanslisamordnare
sarah.somehagen@funktionsrattgbg.se

Nadia Sanderson, ekonomi och löner
tel 031 24 03 17
nadia.sanderson@funktionsrattgbg.se

Pia Emanuelsson, ombudsman
tel 031 24 03 31
pia.emanuelsson@funktionsrattgbg.se

Karin Gréen, projektledare Tyck till
tel 031 24 03 23
karin.green@funktionsrattgbg.se

Hannah My Falk, projektledare Tyck till
hannah.my.falk@funktionsrattgbg.se


Funktionsrätt Göteborg – Individstöd

Pia Johnsson, funktionsrättskonsulent

Lina Ivarsson, funktionsrättskonsulent

Anki Andersson, funktionsrättskonsulent

Individstödet nås på gemensam telefon och mejl:
tel 031-24 03 18, individstod@funktionsrattgbg.se

Valberedningen
Samarbeta med Funktionsrätt Göteborg

Är ni ett företag, en ideell organisation eller en offentlig aktör som söker samarbete med Funktionsrätt Göteborg?

Vi tar gärna emot förfrågningar om samarbete på mejl: info@funktionsrattgbg.se.

  • Beskriv på vilket sätt er organisation vill samarbeta med Funktionsrätt Göteborg.och berätta om hur ni tror vi skulle kunna utforma vårt samarbete.
  • Vi tar upp din förfrågan på nästkommande styrelsemöte.
  • Vi återkommer till er med besked om eventuellt samarbete.
Praktikplats eller skriva uppsats om Funktionsrätt Göteborg

Praktisera på Funktionsrätt Göteborg

Vi samarbetar med juristprogrammet på Göteborgs universitets Handelshögskola. Varje hösttermin tar vi emot juristsudenter för praktik på vårt Individstöd.

Om du studerar något annat och är intresserad av praktik hos oss får du gärna skicka en intresseanmälan till oss på info@funktionsrattgbg.se.

Skriva en uppsats eller göra ett grupparbete om Funktionsrätt Göteborg

Ibland har vi möjlighet att ställa upp på intervjuer för högskole- och universitetsstudenter. Skicka din förfrågan till info@funktionsrattgbg.se så kommer vi återkomma till dig så snabbt som möjligt.